Současnost

13. června 2009 v 22:38 | LaB |  Současnost
Na popud starších herců byla činnost divadla po 11 letech obnovena. Situace však byla velmi obtížná, neboť nebylo jednoduché získat divadelní scénáře. Okresní půjčovna divadelních knih zanikla a další poskytovatel divadelních knih Dilia zrušil svůj nejbližší možný archiv v Hodoníně a sídlí pouze v Praze.
Režírování se chopil Antonín Maňák, který se do činnosti divadelního kroužku zapojil již v roce 1965 jako herec i scénárista. Pod jeho taktovkou začalo divadlo vzkvétat a po dlouhé odmlce mohli diváci znovu zhlédnout ochotníky tentokrát v pohádce Hrátky s čertem, jejíž premiéra se uskutečnila v roce 2001.
Od té doby divadlo funguje dodnes a získalo takový ohlas, že se každoročně těší velkému zájmu diváků nejen místních, ale i přespolních. Nehraje se sice, jak tomu bylo dlouholetou tradicí v zimních měsících, ale na jaře. Premiéra se koná vždy v březnu či v dubnu a obyčejně následují tři reprízy, pokud je divácký ohlas velký ochotníci se nebrání sehrání dalšího představení. Od roku 2001 divadelní kroužek každoročně sehraje jedno nové představení, většinou se jedná o veselohry, letos je poprvé na programu drama.
Základ souboru je tvořen herci, kteří se divadlu věnovali již dříve a stále mají chuť hrát. Do souboru přichází však také mnoho mladých lidí, takže průměrný věk se pohybuje od 14 - 65 let. Většinou se jedná o děti a příbuzné herců, kterým v žilách koluje také divadelní krev. Široký věkový rozsah je velká výhoda, neboť tak lze pokrýt všechny role a soubor se nemusí bát ani her s velkým počtem postav. Pro každého se zkrátka něco najde, a jak se říká, není malých rolí. Dalším pozitivem souboru je schopnost kladně pracovat s hudbou. Téměř všichni herci jsou též výborní zpěváci a tak není problémem sehrát i zpěvohru (Limonádový Joe, Na tý louce zelený).
Domovskou scénou je kulturní dům v Louce, kde probíhají divadelní zkoušky a nacházejí se zde také ostatní potřebné prostory, jako šatna či sklad kulis. Divadlu jsou k dispozici kulisy, které se dochovaly z let předchozích, ale každoročně se používají také kulisy a rekvizity nové. Využívá se také mnoha technických vymožeností, které byly na jevišti zbudovány již při stavbě kulturního domu. Ochotníci však hráli svá představení už i na jiných místech, v blízké Strážnici, na vinařských slavnostech v Mutěnicích, v zahradách v Buchlovicích či pod širým nebem ve Filipově udolí. V březnu roku 2007 se ochotnický kroužek zúčastnil krajské soutěžní přehlídky amatérských divadelních souborů s názvem Mumraj a Hoblík, která se konala v Hodoníně. Nutno podotknout že se ani tak malá vesnice jakou je Louka v konkurenci ostatních souborů neztratila. Se zpěvohrou Limonádový Joe jsme získali ocenění za nejlepší mužský herecký výkon v titulní roli (Jaroslav Šraděja - Limonádový Joe) a ocenění za aranžmá a interpretaci hudby (Tomáš Hrbáček ml.).
Ochotníci z Louky jsou známí po celém regionu Horňácka, ve vesnici přispívají do kulturního dění i během celého roku. Pořádají divadelní ples nebo se prezentují krátkými scénkami či zpěvy, např. při besedách s důchodci, výstavách nebo při jiných kulturních akcích.

Seznam sehraných her od roku 2001

2001 Hrátky s čertem
2002 Muži v offsidu
2003 Naši furianti
2004 Ženský boj
2005 Dalskabáty hříšná ves
2006 Limonádový Joe
2007 Na tý Louce zelený
2008 Cesta do Ameriky lodí nebo artézskou studnou
2009 Gazdina roba
2010 Postřižiny
2011 Treperendy
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama